Festiwal Modelarski w Muzeum Armii Krajowej

admin 2013-06-03

Kolejny Festiwal Modelarski, który w dniach od 1 do 2 czerwca 2013 r. miał  miejsce Muzeum Armii Krajowej już za nami.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przybyli by modele wystawić i tym, którzy przybyli, by małe cuda z  plastiku i kartonu podziwiać.

Podobnie jak rok temu - do modelarzy z niemal całej Polski dołączyli koledzy z zagranicy. Węgrzy, Czesi i Słowacy również wystawili swoje prace w klasach kartonowych i plastikowych. W sumie dwustu trzydziestu siedmiu wykonawców modelarskich miniatur wystawiło siedemset trzydzieści jeden prac w 56-ciu  kategoriach.

Na Fetiwal dotarli modelarze z sześćdziesięciu siedmiu miast m.in. Rzeszowa, Bytomia, Przeciszowa, Inowrocławia, Katowic, Kielc, Pełkini, Kołczygłów, Łodzi, Mielca, Nowego Sącza, Torunia, Wrocławia, Łasku, Łambinowic, Będzina, Myślenic, Oświęcimia, Nysy, Warszawy, Bolęcina, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Rumi, Gdyni i Zakopanego.

Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych. Jury przyznało sto sześćdziesiąt pięć wyróżnień, dziesięć nagród regulaminowych oraz dwadzieścia cztery sponsorowane nagrody specjalne i puchary.

Organizatorów ucieszyła nie tylko ilość modeli (znacznie większa, niż rok temu), ale też wysoki poziom ich wykonania. Do późnych godzin nocnych trwały oceny i dyskusje, by z kilkuset prac wybrać te najciekawsze i najlepiej wykonane.

Dopisali ludzie, dopisały modele, ale ważne jest również, że duże grono zwiedzających i startujących stanowili najmłodsi entuzjaści modelarstwa.

Dla tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z tym hobby przygotowano warsztaty modelarskie, na których mogli "popełnić" swój często pierwszy model samolotu czy okrętu.

Zainteresowanie i rozmowy toczące się wśród wystawionych modeli świadczą o tym, że cel Festiwalu, czyli popularyzacja modelarstwa i historii - trafia na dobry grunt.

Serdeczne podziękowania należą się darczyńcom i sponsorom Festiwalu:

- firmie Clico, firmie Solidex z Krakowa oraz firmie Air Liquide Global E&C Solutions Kraków (Lurgi S.A.), za wsparcie finansowe bez którego nie byłoby możliwe przeprowadzenie festiwalu,
- firmie Mirage Hobby z Warszawy, firmie MojeHobby z Krakowa za ufundowanie modeli na nagrody dla najmłodszych modelarzy oraz na warsztaty modelarski dla dzieci,
- Magazynowi Lotniczemu Aeroplan, Zespołowi Szkół Mechanicznych Nr 4, RCG  Consulting, Apus i Lukgraph za ufundowanie pucharów oraz pomoc przy organizacji.

Przeprowadzenie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowanie dyrektora Muzeum Pana Tadeusza Żaby oraz pracowników Muzeum Armii Krajowej.

Nad koordynacją oraz  przygotowaniami do festiwalu ze strony stowarzyszenia IPMS Kraków czuwał jego prezes Pan Wojciech Pilarski.

tekst Wojciech Pilarski
fot. Karol Kowalski i Robert Springwald