Wizyta u Ministra Władysława Bartoszewskiego
admin 2013-01-25
25 stycznia 2013 r. zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie, Tadeusz Żaba złożył wizytę Profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu, honorowemu przewodniczącemu Rady Muzeum AK.
Tadeuszowi Żabie towarzyszyli: dr Paweł Skorut, pracownik naukowy krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Michał Zajda, historyk związany z Centrum Badań nad Holocaustem Uniwersytetu Jagiellońskiego, zrzeszonym w Towarzystwie Kulturalno-Społecznym Żydów i w krakowskiej gminie żydowskiej.
W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania Władysław Bartoszewski udzielił wywiadu dotyczącego stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej oraz współcześnie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia działalności Rady Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj "Żegota".
Omówiono również planowany udział Profesora w sesji naukowej, która odbędzie się w Muzeum AK w kwietniu br. w związku z siedemdziesiątą rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W. Bartoszewski nawiązał do krakowskich uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej siedzibę krakowskiej "Żegoty", znajdującą się pod nr 11 przy ul. Jagiellońskiej w 2005 r., które uświetnił swoją osobą.
Władysław Bartoszewski "Ludwik" (ur. 1922), był w okresie okupacji niemieckiej żołnierzem Armii Krajowej. Od 1942 r. działał w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestniczył w organizacji Rady Pomocy Żydom "Żegota". Walczył też w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wielokrotnie go odznaczano, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Działał w opozycji demokratycznej, za którą to działalność był kilkakrotnie więziony. Pracował naukowo i dużo publikował. Wydał szereg opracowań poświęconych tematyce Armii Krajowej, szczególnie Powstania Warszawskiego. W III RP skupił się na działalności dyplomatycznej, jako ambasador w Austrii oraz dwukrotnie, Minister Spraw Zagranicznych. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Na dzień 6 lutego 2013 r. zaplanowane jest przyznane Mu honorowego obywatelstwa miasta Krakowa.
tekst Artur Jachna