Zmarł świadek rozpoczęcia II Wojny Światowej
admin 2012-08-08
W parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach k. Chęcin przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, instytucji państwowych, samorządowych i kombatanckich pożegnali ostatniego żołnierza Westerplatte kpt. Ignacego Skowrona.
Ignacy Skowron, członek załogi Wartowni nr 2, dnia 1 września o godz. 4:45 obserwował pancernika Schleswik Holstein, widział pierwsze wystrzały i pierwsze spadające pociski II Wojny Światowej. Był jednym z tych, dzięki którym znamy dokładną godzinę rozpoczęcia działań wojennych.
kpr./kpt. Ignacy Skowron VM (1989) ur. 24 lipca 1915 r. w Osinach, zm. 5 sierpnia 2012 r. w Sitkówce k. Kielc. Syn Jana i Klary z Rudników. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Pierzchnicy, następnie dorywczo pracował w gospodarstwach rolnych, i od 1936 w młynie "Kłos" k. Kadzielni. W latach 1938 - 1939 odbywał służbę wojskową w 4 p.p. Leg. (Kielce) skąd wraz z 81 żołnierzami 2 Dywizji Piechoty Legionów został odkomenderowany na Westerplatte, 20 maja 1939 r. został awansowany do stopnia kaprala. Walczył na Wartowni nr 2. Jego zmiana przypadła na moment rozpoczęcia ostrzału artyleryjskiego przez pancernik Schleswik-Holstein. Podczas walk został ranny. Po kapitulacji Składnicy Tranzytowej przebywał w Stalagu I A skąd - z powodu choroby został zwolniony 5 listopada 1940 r. 15 października 1941 r. podjął pracę w kolejnictwie i działalność w wywiadzie Armii Krajowej. Po wojnie do przejścia na emeryturę w 1975 r. pracował na stanowisku tormistrza. Był ostatnim z żyjących obrońców Westerplatte. Rok przed nim zmarli: 10 lipca 2011 r. w Blachowni - Aleksy Kowalik, 13 października 2011 r. w Olsztynie Jan Lelej.
Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Brzezinach k. Chęcin (gm. Morawica) w środę 8 sierpnia o 2012 r. o godz. 1400. Bohatera żegnali przedstawiciel Prezydenta Bronisława Komorowskiego minister Lech Wojciechowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, przedstawiciele szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy wojsk lądowych, ponad 20 pocztów sztandarowych, instytucji kombatanckich, samorządowych i organizacji społecznych, licznie zgromadzona młodzież, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych: m.in. poczet sztandarowy macierzystej jednostki Ignacego Skowrona - 4 pułku piechoty Legionów.
Przyjaciel rodziny zmarłego - ksiądz proboszcz Jan Pragnący objął modlitwą zmarłego w parafii żołnierza PSZ - Jana Tkacza. Podkreślił iż bohaterowie ci swą walką, pracą i przykładem niezłomnego życia w pełni zasłużyli by teraz "wznosząc się wśród chmur" odpoczywać "na rajskich wrzosowiskach".
W uroczystości wziął udział przedstawiciel Muzeum AK.