
Zakończyły się obrady LI zdalnej sesji SWM
admin 2022-03-10
Za nami LI zdalna sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, która w całości poświęcona była konfliktowi wojennemu na Ukrainie. Podczas obrad radni wysłuchali informacji Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy, a także przyjęli deklarację w sprawie wyrażenia solidarności z partnerskim Obwodem Lwowskim.
Sesja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski i hymnu Ukrainy.
Na początku obrad wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz przedstawił działania administracji rządowej związane z organizacją pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wicewojewoda podkreślił kluczową rolę dwóch HUB-ów, zlokalizowanych na Dworcu Głównym w Krakowie i na dotychczasowym peronie LHS w Olkuszu. Są to miejsca, gdzie uchodźcy mogą odpocząć po wyczerpującej podróży, otrzymać pomoc medyczną, ciepłe wyżywienie i informacje o dalszej podróży, jaka jeszcze przed nimi zanim dotrą do miejsc docelowych.
Następnie głos zabrał marszałek Witold Kozłowski, który podsumował działania samorządu województwa. W swoim wystąpieniu marszałek podkreślił, że od ponad dwóch tygodni żołnierze i cywile Ukrainy bohatersko stawiają czoła niszczycielskiej agresji Federacji Rosyjskiej. Bronią swoich miast, swojej historii i honoru, kiedy próbuje się zdeptać ich wolność i godność.
Dziś Ukraina wyzwala ukrytą siłę Europy - jedność
- mówił marszałek Małopolski.
Jak zaznaczył gospodarz regionu - Do naszego kraju dotarło już ponad 1 400 000 uchodźców z Ukrainy, przeszło 100 000 osób znalazło schronienie w Małopolsce. Każdego dnia ta liczba znacząco się zwiększa. Część z nich w Polsce pozostaje tylko przez kilka dni, jednak dla znacznej większości nasz kraj jest miejscem docelowym. To właśnie tu uchodźcy chcą przeczekać wojnę - mówił marszałek.
Jako Samorząd Województwa podjęliśmy zobowiązanie do włączenia się w akcję pomocy na rzecz ofiar działań wojennych i współpracujemy w tym zakresie z administracją rządową. W naszym regionie układa się ona wzorowo. Dziękuje za to wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie
- podkreślił marszałek Witold Kozłowski.
Zorganizowaliśmy centra pomocy, udostępniliśmy miejsca noclegowe w obiektach wojewódzkich, organizujemy transporty, wojewódzkie podmioty lecznicze oferują bezpłatną pomoc medyczną, instytucje kultury organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, a pracownicy urzędu mają możliwość podjęcia w godzinach pracy wolontariatu na Dworcu Głównym w Krakowie oraz w punkcie recepcyjnym w Olkuszu
- zaznaczył marszałek.
- W swoich działaniach - mówiąc kolokwialnie - nie możemy wyważać otwartych drzwi. Początkiem 2020 roku przyszło nam zmierzyć się z kryzysem pandemii COVID-19. Natychmiast uruchomiliśmy Małopolską Tarczę Antykryzysową. Na wzór tego projektu, wszystkie działania podejmowane w związku z przypływem uchodźców do Małopolski, które wspólnie wypracujemy, zamkniemy w MTA 2.0 - Małopolskiej Tarczy Humanitarnej - zaznaczył marszałek Małopolski.
Apeluję do nas wszystkich o jedność, proszę za słowami papieża Polaka - żebyśmy wybrali postawę braterstwa, miłości i solidarności. Święty Jan Paweł II Wielki - Patron Małopolski powiedział: "Cierpienie jest również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego "ja" na rzecz tych, których dotyka cierpienie
- zakończył swoje wystąpienie marszałek Witold Kozłowski.
W tej części posiedzenia głos zabrał również wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który podsumował działania związane z organizacją pomocy, które koordynuje na poziomie województwa małopolskiego.
- Dziękuję za wzorową współpracę z samorządem województwa małopolskiego, na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowski. Dziękuję wszystkim służbom - Policji, Straży Pożarnej, Pogotowiu Ratunkowemu, samorządom, organizacjom pozarządowym, wszystkim Małopolanom zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym. Jednocześnie zwracam się z gorącym i serdecznym apelem do wójtów, burmistrzów o udostępnienie miejsc dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Teraz niezbędna jest nasza współpraca i współdziałanie - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Szczere podziękowania dla wszystkich Polek i Polaków za bezinteresowną pomoc dla swoich rodaków przekazał Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj.
Bardzo dziękuję, że drzwi wielu polskich domów pozostały otwarte dla nas, dla moich rodaków. Dziękuję za pomoc, którą okazujecie tutaj - w Polsce, a także za tą, którą przekazujecie dla wszystkich żołnierzy i cywilów broniących naszych granic
- mówił Konsul Generalny Ukrainy Wiaczesław Wojnarowśkyj.
- Podczas moich wyjazdów na granicę widziałem zaangażowanie polskich służb - Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego - wszyscy pomagaliście moim rodakom, szczególnie kobietom i dzieciom. Serdecznie za to dziękuję - dodał Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.
Deklaracja w sprawie solidarności z partnerskim Obwodem Lwowskim
Jednym z punktów porządku obrad było przyjęcie deklaracji w sprawie solidarności z partnerskim Obwodem Lwowskim. Radni województwa jednoznacznie potępili militarną agresję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz wyrazili wsparcie i solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami.
Wyrażamy solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami i zapewniamy o gotowości pomocy w ramach naszych uprawnień i możliwości. Chylimy czoła przed bohaterami broniącymi swojej Ojczyzny, podziwiając ich męstwo oraz nadzwyczajne poświęcenie. Jednocześnie pragniemy podkreślić wspólne wartości jakie przyświecają naszym regionom, w tym dbałość o: wolność, równość i sprawiedliwość oraz prawo do samostanowienia
- czytamy w przyjętej deklaracji.
Radni województwa przyjęli także uchwałę przygotowaną przez Klub Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska dotyczącą zakończenia współpracy z Obwodem Swierdłowskim położonym w Federacji Rosyjskiej.
Kolejnym punktem posiedzenia było wystąpienie przedstawicieli organizacji samorządowych z województwa małopolskiego. Głos zabrali Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski i Dawid Chrobak, wiceprezes zarządu Związku Samorządów Polskich.
Na zakończenie sesji głos zabrała Iwona Gibas z zarządu województwa, która w imieniu Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego poinformowała o działaniach organizacji pozarządowych podjętych w zakresie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.