Forum Polityków Małopolski

admin 1996-06-22

Szanowni Państwo,

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Małopolski, organizacji regionalnej zrzeszającej 132 gminy z 11 województw historycznej Małopolski, proponuje powołanie Forum Polityków Małopolski, jako płaszczyzny współpracy liderów organizacji politycznych i społecznych Małopolski, w tym z udziałem Solidarności.

Do prac w ramach Forum Polityków Małopolski zachęcamy przedstawicieli partii politycznych i organizacji społecznych czynnie włączających się w życie publiczne i będących zapleczem odrodzonych samorządów.

Stowarzyszenie Gmin Małopolski ze swej strony deklaruje gotowość do współpracy z partiami politycznymi i organizacjami społecznymi Małopolski, która powinna stanowić wzór współdziałania dla rozwiązywania problemów gmin, regionów i Polski.

Zwracamy się do liderów Małopolski o wspieranie działań lokalnych samorządów, inicjowanie własnych programów lokalnego rozwoju, które składać się mogą na powstający z inicjatywy SGM Małopolski Program Rozwoju - Małopolska 2000.

Forum Polityków Małopolski może spotykać się cyklicznie (co kwartał, co pól roku), w różnych miastach Małopolski, korzystając z pomocy organizacyjnej i technicznej SGM. Proponujemy przykładowo powołanie zespołów tematycznych z udziałem liderów i ekspertów, wspólne omawianie problemów regionalnych oraz stanowisk w konkretnych sprawach dotyczących Małopolski dla omawiania ich na Forum Polityków Regionalnych.

Zarząd SGM deklaruje poparcie i współudział w stałym organizowaniu prawyborów w Małopolsce, oczekując równocześnie od ośrodków badania opinii publicznej wprowadzenie do swych kryterium zamieszkania respondentów w Małopolsce.

Proponujemy również aby cykliczne spotkania FPM przerodziły się w doroczne wspólne Konferencje Forum Polityków Małopolski oraz Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin Małopolski.

Spotkania Forum Polityków Małopolski - ponadlokalnych liderów Małopolski, mających istotny wpływ na program i kształt samorządów, mogą być również znakomitą okazją do wzajemnego poznania i zbliżenia się, mogą również prowadzić do ograniczenia konkurencyjnych dla siebie list wyborczych w wyborach samorządowych a także do łatwiejszego zawiązywania programowych porozumień a także koalicji przed i powyborczych.