Małopolska w przekroju - Skała

admin 1995-10-31

We wrześniu odbyły się, po raz pierwszy w historii miasta, Dni Skały. W przyszłości mają się stać imprezą, która ma pomóc w wypromowaniu atrakcyjnych krajobrazowe miasta i gminy. 20 proc. powierzchni gminy zajmuje Ojcowski Park Narodowy, a jedną trzecią Jurajskie Parki Krajobrazowe.

W czerwcu br. Rada Gminy Skała podjęła uchwałę o zorganizowaniu w tym roku Dni Skały. Wcześniej odbyły się one w 1987 r. z okazji przywrócenia praw miejskich. - Mamy nadzieję, że uda nam się wypromować turystycznie gminę Skała, której 20 proc. powierzchni zajmuje Ojcowski Park Narodowy, a jedną trzecią Jurajskie Parki Krajobrazowe - tłumaczy Burmistrz Skały Zdzisław Mularczyk.

W tej chwili gmina liczy ponad 9 tys. mieszkańców, a w samym mieście mieszka 3,5 tys. osób. Skała od początku istnienia była ośrodkiem handlu i rolnictwa, a przez lata rolnicy z tych okolic dostarczali żywność na potrzeby Krakowa. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kraków chciał nawet ufundować pomnik Matki-Skalanki, który miał być hołdem dla dzielnych skalskich kobiet za to właśnie, że żywiły mieszkańców Krakowa. - W Skale prym wiodą kobiety. Tak było dawniej i tak pozostało do dzisiaj - przypomniał ks. dr Jerzy Król.

Pierwsze wzmianki o Skale sięgają XIII w.. Od 1260 roku istniał tutaj klasztor sióstr klarysek, a w 1267 r., gdy w klasztorze mieszkała już Salomea (później uznana przez Kościół za błogosławioną) na tym miejscu ulokowano miasto nadając mu nazwę Skała Najświętszej Marii Panny. Na dokumencie lokacyjnym widnieje podpis bł. Salomei. - Nie wiem, czy w Polsce jest drugie takie miasto, którego założycielem byłby święty? Mieszkańcy ciągle pamiętają o fundatorce miasta - mówią związani ze Skałą ludzie. W 1869 r. na mocy ukazu cara Aleksandra II Skała utraciła prawa miejskie i stała się osadą. Ponownie stała się miastem dopiero 118 lat później, w 1987 r.

W ostatnich latach w Skale nastąpił ogromny rozwój rzemiosła i handlu, choć w dalszym ciągu nieźle trzyma się rolnictwo i hodowla.

Od 1990 r, czyli od czasu wyborów samorządowych, gmina zaczęła się zmieniać. Gazyfikacja, budowa oczyszczalni ścieków, budowa nowych i renowacja już istniejących dróg stale poprawiają poziom życia mieszkańców. Ważnym zadaniem dla władz gminy, co podkreśla obecny Burmistrz Zdzisław Mularczyk, jest jej wypromowanie jako terenu turystycznego.

Kilka lat temu powstała Fundacja im. Bł. Salomei, która zajmuje się realizacją projektu zakładającego wybudowanie w mieście dużego centrum edukacyjnego, gdzie znalazłoby siedzibę skalskie liceum, ale byłoby ono także miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Skały i oddalonego o 20 km Krakowa. Tegoroczne Dni Skały miały się stać taką właśnie formą promocji. Co prawda nie dopisała pogoda, a wszystkie imprezy przeniesiono do budynku szkoły podstawowej, ale skalanie bawili się doskonale. 16 września wybrano spośród ośmiu kandydatek Najmilszą Mieszkankę Gminy Skała. Została nią 17-letnia Małgorzata Mazur. Swoje miasto przedstawiali na rysunkach także najmłodsi jego obywatele. Nawiązując do rolniczych tradycji tego rejonu rozegrano konkurs sołtysów, którego jedną z dyscyplin było m. in. wiązanie powrósła. Organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję Dni Skały i mają nadzieję, że tym razem pogoda nie spłata figla.

KM