Małopolski Program Rozwoju MAŁOPOLSKA 2000

admin 1996-12-31

Stowarzyszenie Gmin Małopolski zainicjowało i prowadzi przygotowania do opracowania Małopolskiego Programu Rozwoju - Małopolska 2000.

W ramach prac nad Programem Małopolska 2000 Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy nastawione na kształtowanie polityki regionalnej dającej szansę rozwoju gminom, przedsiębiorstwom i mieszkańcom Małopolski - jego istotną częścią jest Forum Gospodarcze - Małopolska 2000.

FORUM GOSPODARCZE - MAŁOPOLSKA 2000

W ramach Forum Gospodarczego dla jego uczestników Stowarzyszenie Gmin Małopolski proponuje przede wszystkim współpracę w ramach:

Małopolska - Region Funkcjonalny - wspólnych pracach SGM i Uniwersytetu Jagiellońskiego nad modelem przyszłego pilotażowego regionu z wykorzystywaniem programów pomocowych Unii Europejskiej,

Banku Przedsiębiorstw Wiarygodnych zawierającego informacje dotyczące firm Małopolski, członków Forum, które udostępniane będą Gminom i innym podmiotem w celu programowania lokalnych podmiotów gospodarczych dla realizacji miejscowych potrzeb, a także na forum ogólnopolskim,

Katalogu Firm i Ofert w języku polskim i głównych językach zachodnioeuropejskich, dostarczanego m.in. poprzez biura promocji Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Gmin i Sejmików Samorządowych bezpośrednio do kontrahentów krajowych i zagranicznych zgłaszających swoje zainteresowanie inwestowaniem w naszym regionie,

Znaku "Najwyższa Jakość Małopolska" przyznawanego zwycięzcom konkursu organizowanego we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w celu wyłonienia wzorowych produktów z Małopolski,

Tytułu "Małopolanina Roku" w tym w Kategorii Przedsiębiorca Roku przyznawanego najlepszym przedsiębiorcom Małopolski,

Bazy Danych zawierających informacje gospodarcze, w tym o ogłaszanych przetargach, rozpoczętych inwestycjach, uchwałach Zarządów, Rad Gmin i Sejmików kształtujących sytuację ekonomiczną danego obszaru,

Doraźnego Sądu Polubownego, ex contractu w sposób sprawny, poufny i definitywny rozstrzygałby w oparciu o uzgodnioną przez strony procedurę spory prawne i gospodarcze wynikłe z realizowania umów zawieranych przez małopolskie podmioty gospodarcze minimalizując koszty i czas trwania zwykłego postępowania sądowego,

Małopolskiego Centrum Internetu, który przy zastosowaniu najnowszej techniki komputerowej i wykorzystaniu analogowej sieci telekomunikacji pozwoli na nieograniczony podmiotowo, miejscowo, ani ilościowo dostęp do globalnej infostrady i wymianę informacji oraz ofert zawartych w bazach danych Internetu, stanowiąc bezpośredni sposób reklamy i promocji dla zaangażowanych podmiotów, w ramach MCI chcemy doprowadzić w pilnym trybie do zamieszczenia w Intemecie informacji o gminach i przedsiębiorstwach Małopolski,

Albumu Gmin Małopolski na 97 rok - rubryki dla podmiotów gospodarczych w cyklicznym wydawnictwie przygotowanym pod auspicjami Stowarzyszenia, zawierającym w języku polskim, angielskim informacje o uwarunkowaniach ekonomicznych, ofertach gospodarczych, turystycznych gmin i znajdujących się na ich terenie przedsiębiorstw.

Forum Gospodarcze, którego uczestnicy w oparciu o paragraf 8 Statutu SGM staną się członkami wspierającymi Stowarzyszenia dla realizacji wyżej wymienionych celów będzie prowadzić stałą współpracę ze środowiskami naukowymi m.in. Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz instytucjami i osobami życia publicznego.

Zasadnicze Prace Forum odbywać się będą w ramach zespołów problemowych, które przygotowują m.in. konferencje z udziałem przedstawicieli samorządów Małopolski oraz stanowiska i opinie przedkładane władzom rządowym i samorządowym. Spotkania plenarne Forum odbywać się będą w uroczystej formie, połączone m.in. z noworocznym Spotkaniem Samorządów Małopolski z Korpusem Dyplomatycznym.

STOWARZYSZENIE GMIN MAŁOPOLSKI DLA ROZWOJU GOSPODARCZEGO REGIONU

SGM od swojego powstania w pierwszej połowie 1991 roku prowadziło m. in. starania o objęcie Małopolski programem budowy autostrad ze Skandynawii do Rzymu i Aten (A1) oraz z Drezna przez Tarnów do Lwowa i Kijowa (A4), a także modernizacji sieci transportu oraz o nadanie międzynarodowej rangi lotnisku w Krakowie.

Jesteśmy współorganizatorami ogólnopolskiej konferencji poświęconej problemom prawnym i ekonomicznym gospodarczej wymiany międzynarodowej - strefom wolnocłowym. Nowe przejście graniczne z Czechami, Słowacją i Ukrainą są przedmiotem naszych stałych zadań kierowanych do MSZ i b. MWGzZ. W przyszłości prawie połowa środków publicznych będzie w gestii samorządów (gmin, powiatów i województw-regionów). Wymaga to z jednej strony zreformowania finansów publicznych, decentralizacji i dekoncentracji środków publicznych, a z drugiej zwiększenie środków przeznaczonych w budżecie lokalnym na wydatki inwestycyjne.

SGM reprezentując zrzeszone gminy inspiruje spotkania o charakterze międzynarodowym ze szczególnym uwzględnieniem państw sygnatariuszy CEFTA, Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy.

Zasadnicze znaczenie ma także integracja z Unią Europejską - z inicjatywy SGM wiosną 1997 roku w Krakowie odbędzie się Konferencja Prezesów i Gubernatorów Banków Centralnych ośmiu państw, których Prezydenci spotkali się w czerwcu bieżącego roku w Łańcucie.

SGM podejmuje przede wszystkim inicjatywy regionalne w tym ostatnio I Małopolskie Targi Gmin, które odbyły się w maju 1996 roku w Krakowie. Majowe Targi stają się coroczną okazją do promocji gmin Małopolski i działających w Małopolsce przedsiębiorstw. Okazję do rozszerzenia obszarów aktywności daje bliska współpraca SGM ze Związkiem Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw, co łącznie stanowi kilkunastomilionowy rynek mieszkańców Małopolski i Śląska.

Sprawy te jak i organizowanego forum Gospodarczego - Małopolska 2000 znajdą swoje odzwierciedlenie w wydawanym przez SGM od 5 lat Kwartalniku "Wspólnota Małopolska" - pisma Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, radnych i pracowników samorządowych.

Zarazem jako Przewodniczący Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polski skupiającej 1200 gmin z terenu całego kraju, życzę uczestnikom Forum aby Małopolska była nadal jednym z regionów proponujących możliwie najlepsze rozwiązania, produkty dla kraju i zagranicy.