Najpierw wiedza, później inwestycje

admin 1995-10-31

Małopolska jest regionem, który skutki nieprzemyślanej industrializacji odczuwa do dzisiaj. Jej zachodnią część zanieczyszczają pyły i gazy z Górnego Śląska i czeskiego Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego oraz z zakładów Krakowa. Od zanieczyszczeń przemysłowych i komunalnych nie jest wolna także pozostała część Małopolski. Ze względu na swoją specyfikę problem zanieczyszczeń środowiska naturalnego rzadko może być rozwiązany w obrębie jednej gminy czy jednego miasta. Dlatego tak ważne przed podjęciem inwestycji ekologicznych jest zebranie informacji o źródłach/ skali i skutkach degradacji przyrody.

W sierpniu Stowarzyszenie Gmin Małopolski /wypełniając jedno z podstawowych zadań statutowych/ jakim jest ochrona środowiska/ podjęło inicjatywę stworzenia banku danych o sytuacji ekologicznej w Małopolsce. W banku tym mają się także znaleźć informacje na temat inicjatyw podejmowanych przez gminy dla poprawy stanu środowiska naturalnego.

-Wiele gmin boryka się z problemami zanieczyszczenia naszego środowiska mając trudności w uzyskaniu środków finansowych, jak również mając problemy z uzyskaniem profesjonalnej pomocy (badanie stopnia zanieczyszczenia wód, powietrza, możliwości ograniczenia emisji gazów, budowa oczyszczalni). Stowarzyszenie Gmin Małopolski mając rozliczne kontakty z instytucjami i przedsiębiorstwami profesjonalnie zajmującymi się tymi problemami, chce opracować bazę informacyjne} starajcie się pomóc w ich rozwiązywaniu - stwierdził w piśmie skierowanym do władz gmin-członków SGM Prezes Zarządu Stowarzyszenia Władysław Wyka.

Opracowana przez SGM, AGH oraz Computer Service Poland i rozesłana do wszystkich gmin ankieta dotyczy ogólnych informacji statystycznych o gminie i jej mieszkańcach, stanu środowiska i inwestycji proekologicznych, charakterystyki gospodarczej gminy oraz budżetu i planów samorządu lokalnego w zakresie ochrony środowiska.
Jako pierwsze wypełnione ankiety przysłały gminy: Sucha Beskidzka, Zembrzyce, Klucze, Libiąż, Kamionka Wielka, Pcim, Krzeszowice i Wieliczka. Problemom ekologii a dokładniej kontroli stanu środowiska naturalnego po przeprowadzeniu różnych przedsięwzięć na rzecz jego poprawy, poświęcone było także międzynarodowe seminarium zorganizowane wspólnie przez SGM, Akademię Górniczo-Hutniczą i firmę Computer Service Poland. Firma ta dysponuje pełną ofertą dotyczącą wszelkich zagadnień związanych z ochroną środowiska i poprawą jego stanu.

Do gmin należących do SGM rozesłano propozycję współpracy z CSP w zakresie organizacji systemu kontroli emisji gazowych w atmosferze.