Opłatek samorządów Małopolski
admin 1998-03-31
Przemówienie wygłoszone przez Kazimierza Barczyka na Spotkaniu Noworocznym Samorządów Małopolski, Kraków Sala Obrad Rady Miasta, 5 stycznia 1998 roku
Szanowni Państwo,
Witam serdecznie wszystkich gości tradycyjnego Spotkania Noworocznego Samorządów Małopolski. Szczególne słowa przywitania kieruję pod adresem Pana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej, który sprawował ten Urząd z Londynu i przekazał insygnia władzy wybranemu w wolnych wyborach Prezydentowi Rzeczypospolitej. Witam Księdza Biskupa reprezentującego Księdza Kardynała Metropolitę, który przebywa w Watykanie. Witam zgromadzonych w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa Konsulów Generalnych, Rektorów Wyższych Uczelni oraz Prezy-dentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin i radnych z 15 województw historycznej Małopolski.
Od kilku lat Opłatek Samorządów Małopolski stał się okazją do spotkań środowisk opiniotwórczych całego regionu. Podejmowane w czasie tych spotkań inicjatywy znajdują odzwierciedlenie w działalności nie tylko Stowarzyszenia Gmin Małopolski ale także władz samorządowych Małopolski.
W kończącym się 1997 roku byliśmy uczestnikami doniosłych wydarzeń: pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Małopolanina, solidarnej akcji przeciwdziałania powodzi a także wyborów parlamentarnych. Wydarzenia te i postawa ludzi mieszkających w Małopolsce raz jeszcze potwierdziły wyjątkowy charakter naszego regionu. W październiku na Kongresie Samorządów Terytorialnych w Krakowie, zorganizowanego przez Federację Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich, zgromadziło się ponad 700 delegatów z całej Polski.
Stowarzyszenie Gmin Małopolski, zrzeszające już 143 gminy z Małopolski, jest największą regionalną organizacją w Polsce. Pragniemy inicjować i wspierać przedsięwzięcia, służące rozwojowi Małopolski i podnoszące poziom życia mieszkańców naszych miast i gmin.
Służyć temu będą zaplanowane na 1998 rok działania, niektóre z nich to: wspieranie tworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych, III Małopolskie Targi Gmin, podjęcie Programu Olimpijskiego związanego z kandydaturą Zakopanego i Małopolski do organizacji Igrzysk w 2006 roku, działania na rzecz programu budowy autostrad w tym trasy E4 na linii Kraków-Tarnów, tworzenie wyższych szkół zawodowych i filii wyższych uczelni w miastach Małopolski.
W marcu 1998 roku delegacja samorządów Małopolski pojedzie do Stanów Zjednoczonych. Rozmawiać będziemy z amerykańskimi organizacjami. samorządowymi, a także środowiskami Poloni, nawiązywać partnerstwo miast z dużymi skupiskami Polonii, spotkamy się z przedstawicielami Kongresu aby stworzyć przychylną atmosferę dla głosowania w sprawie przyjęcia Polski do NATO.
Kontynuować będziemy naszą współpracę ze Śląskiem, w tym przede wszystkim ze Związkiem Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw. W naj bliższych dniach podpiszemy akt notarialny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Małopolska - Śląsk. Mamy nadzieję , że w 1998 odbędzie się z inicjatywy Stowarzyszenia wspólna sesja rad miejskich Krakowa i Katowic dla podkreślenia bliskiej współpracy samorządów obu regionów.
Kontynuowana będzie współpraca z samorządami państw Europy Środkowej i Wschodniej. Podpisana z naszej inicjatywy w minionym roku na Wawelu Deklaracja Krakowska, o współpracy samorządów Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Ukrainy i Słowenii, stwarza ramy do konkretnych działań, przede wszystkim partnerstwa gmin i bezpośrednich spotkań ludzi tych narodów.
Rok 1998 przyniesie zasadnicze zmiany w systemie administracji publicznej. Utworzenie powiatów i nowych województw powinno zaowocować wzrostem inicjatywy lokalnych społeczności. Entuzjazm i konkretna praca, jaką realizujecie państwo w gminach, przeniesie się na szczebel powiatowy i wojewódzki. Wraz z innymi reformami społecznymi będziemy świadkami gruntownej naprawy państwa. Administracja samorządowa uczestniczyć będzie w tych reformach stając się często ich realizatorem. Stowarzyszenie Gmin Małopolski, w ramach Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich włączy się do programu edukacyjnego związanego z wprowadzaniem zapowiadanych reform. Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń noworocznych; Wszelkiego Dobra w 1998 Roku!
Szanowni Państwo. Tradycyjnie w tej szczególnej chwili chciałem ogłosić uchwałę przyjętą dziś przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Małopolski. Małopolaninem Roku 1997 zostali wybrani: arcybiskup Ignacy Tokarczuk oraz burmistrz Adam Bachleda - Curuś