Program wizyty samorządów Małopolski w USA
admin 1998-03-31
Wizyta samorządów lokalnych Małopolski w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w dniach 20.03 - 03.04.1998 roku
Polska do NATO
Pobyt delegacji władz samorządowych nabiera szczególnego znaczenia w związku z planowaną na ten okres debatą w Senacie USA w sprawie przyjęcia Polski do NATO. W wyjeździe wezmą udział polscy parlamentarzyści. W ub. roku Konferencja 1000 burmistrzów miast amerykańskich podjęta w czasie dorocznej konwencji rezolucję popierającą przyjęcie Polski do NATO.
Współpraca samorządów, promocja, partnerstwo miast
Celem wyjazdu jest nawiązanie współpracy między organizacjami samorządowymi w USA, nawiązanie stosunków partnerskich miast w Polsce z miastami w USA, promocja polskich gmin w Stanach Zjednoczonych. Do udziału w wyjeździe zaprosiliśmy ekipę TYP dla zrealizowania dokumentalnego filmu - reportażu z naszego pobytu w USA. W wyjeździe weźmie także delegacja samorządów ze Śląska.
Szkolenie
Pobyt umożliwi zapoznanie się z zarządzaniem miastami w USA i funkcjonowaniem administracji. W programie także udział w odczytach na State University of New York, University of Toledo, University of lliinois Chicago. Wyjazd poprzedzony został specjalnym seminarium szkoleniowym w Rzeszowie w dniach 9-10.02.1998 z udziałem m. in. wykładowców z USA.
Współpraca z Polonią w Stanach Zjednoczonych
W czasie pobytu zaplanowano spotkania z Polonią, szczególnie wywodzącą się z Małopolski. Aktywnie działają tam grupy środowiskowe i związki np. liczący 4 000 członków Związek Dębiczan w Chicago utrzymujący żywe kontakty z rodzinnym miastem - w Stanach Zjednoczonych jest kilkaset takich związków. W USA działa także od kilkudziesięciu lat Stowarzyszenie Miast Małopolskich. W Stanach Zjednoczonych spośród ponad 10 min Polonii 3/4 wywodzi się z Małopolski a język polski wśród innych języków, którym posługują się mieszkańcy USA, jest w kolejności 5 językiem.
Współpraca ośrodków naukowych i szkoleniowych
W czasie pobytu są przewidywane wykłady na uniwersytetach w USA, spotkania z fundacjami i instytucjami wspierającymi wymianę naukową i szkoleniową a także rozmowy na temat staży i stypendiów.
Współpraca gospodarcza
W wyjeździe wezmą udział przedstawiciele miast i gmin zainteresowanych współpracą z USA a także grupa przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy gospodarczej, w tym przyciągnięciem kapitału polonijnego do rodzinnych stron.
PROGRAM:
1 dzień (20 marca - piątek)
Odlot z Krakowa Balice do Nowego Jorku. Przylot do Nowego Jorku.
2 dzień (21 marca - sobota)
Ratusz New York City - Spotkanie z Burmistrzem Nowego Jorku R. Gullianim i władzami miasta. Spotkanie z szefostwem policji NYC (elementy nowatorskie w zapewnieniu bezpieczeństwa miasta). Zwiedzanie Manhattanu, zapoznanie się z funkcjonowaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych (gmach ONZ). Spotkanie z Konsulem Generalnym RP w Nowym Jorku Dariuszem Jadowskim. Konferencja prasowa dla mediów amerykańskich i polonijnych.
3 dzień (22 marca - niedziela)
Spotkanie z Ludwikiem Wnękowiczem - Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej na Stan New Jersey oraz Przedstawicielami Polonii Samorządów Lokalnych w New Jersey (duże skupisko Polonii). Wizyta i spotkania z władzami małych i średnich gmin: w Hudson County, City Hali, South River w New Jersey. Spotkanie z mediami oraz bankiet wydany przez Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey i w Nowym Jorku.
4 dzień (23 marca - poniedziałek)
Przejazd do Waszyngtonu. Spotkanie z Ambasadorem RP Jerzym Koźmińskim. Spotkanie z przedstawicielami Narodowej Ligi Miast-panamerykańskim stowarzyszeniem miast. Spotkanie w Fundacji Freedom House od 50 lat wspierającej kształcenie kadr dla demokracji. Wizyta w siedzibie Narodowej Fundacji dla Demokracji. Spotkanie z Polonią. Zwiedzanie Waszyngtonu nocą.
5 dzień (24 marca - wtorek)
Spotkanie na Kapitelu przedstawicieli Parlamentu i Rządu RP z udziałem Wicemarszałka Sejmu Stanisława Zająca, Wicemarszałka Senatu Andrzeja Chronowskiego oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Kazimierza Barczyka - Przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin Małopolski, oraz kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów lokalnych z Polski z Senatorami Kongresu Stanów Zjednoczonych z udziałem m.in.: Zbigniewa Brzezińskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Ryszarda Kuklińskiego. Przewidywane spotkanie z udziałem przedstawicieli rządu Prezydenta Billa Clintona. Konferencja Prasowa dla mediów amerykańskich i polonijnych. Ciąg dalszy zwiedzania Waszyngtonu: Biały Dom, Cmentarz Ariington.
6 dzień (25 marca - środa)
Przejazd do Oneonta, NY (7 tysięcy mieszkańców). W drodze zwiedzanie Polskiej Częstochowy (Pensylwania).
7 dzień (26 marca - czwartek)
Wykłady zorganizowane przez Stale University of New York, College Oneonta z udziałem: Mayor Brenner -doktor nauk politycznych, były Burmistrz Joe Bernier - Burmistrz, Dr Larkin - wykładowca nauk administracyjnych. Wyjazd z Oneonta do Syracuze.
8 dzień (27 marca - piątek)
Syracuze (150 tysięcy mieszkańców) - Le Moyne College. Seria wykładów na temat: Planowanie i stymulowanie rozwoju miast. Metody likwidacji bezrobocia. Formy współpracy administracji rządowej z samorządami gospodarczymi wizyta w Niagara Mohawk - firmy mającej duży wpływ na rozwój miasta.
9 dzień (28 marca - sobota)
Przejazd do Niagara Falls. Zwiedzanie Wodospadu Niagara ze strony amerykańskiej i kanadyjskiej.
10 dzień (29 marca - niedziela)
Przejazd z Niagara Falls - najkrótszą drogą - przez Kanadę do Detroit (500 tysięcy mieszkańców). Zwiedzanie Toronto - spotkanie z Polonią Kanadyjską
11 dzień (30 marca - poniedziałek)
Spotkanie z Michigan Municipal League (jedna z największych organizacji zrzeszających 800 gminy, własne Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i inne) Spotkanie z przedstawicielami legislatury stanowej (Andrew Raczkowski -członek Izby Reprezentantów Legislatury Stanowej) Spotkanie z przedstawicielami Polonii. Zwiedzanie koncernów samochodowych (Generał Motors).
12 dzień (31 marca - wtorek)
Przejazd z Detroit do Chicago. Toledo University.
13 dzień (1 kwietnia - środa)
Spotkanie z przedstawicielami Związku Podhalan - w sali stanowiącej własność Związku. Wizyta w University of Illinois of Chicago, spotkanie z naukowcami i studentami polskiego pochodzenia. Spotkania w Springfield (100 tysięcy mieszkańców). Illinois Municipal League (organizacja skupia kilkaset gmin, w jej organach zasiadają burmistrzowie wszystkich poważnych miast w tym Chicago, współpracują z University of Illinois dla którego prowadzą programy samorządowe, posiadają własny TUW, spotkania z reprezentantami gmin. Wizyta w Legislaturze Stanowej. Wizyta w stanowej instytucji promocji gospodarczej - Illinois Department of Commerce and Community Affairs.
14 dzień (2 kwietnia - czwartek)
Spotkanie z Edwardem Moskalem i przedstawicielami Polonii w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago. Spotkanie z Haliną Bielowicz - Wiceprzewodniczącą Komitetu Wyborczego Gubernatora Stanu Illinois, Wicedyrektorem ds.Finansowych Stanu Illinois. Spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Chicago z udziałem Konsula Generalnego Ryszarda Sarkowicza. Spotkanie z Gubernatorem Illinois Jimem Edgarem. Zwiedzanie Chicago.
15 dzień (3 kwietnia - piątek)
Odlot z Chicago do Krakowa.