Przedstawiciele małopolskich samorządów w USA
admin 1997-09-30
W dniach 7-23 lipca 1997 roku US Agency for International Development zorganizowało program szkoleniowy dla organizacji samorządowych. W programie szkoleniowym uczestniczyło kilkunastu przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych.
Podczas pobytu spotkaliśmy się z przedstawicielami organizacji samorządowych:
National League of Cities -NLC
United States Conference of Mayors -USCM
National Association of Towns and Townships -NATT
National Association of Counties National Conference -NACNC
National Associiation of Regional Councils -NARC
Sister Cities International -SC) oraz przedstawicielami organizacji wspierających samorząd:
Public Technologies, Inc
Institute for Elektronie Government
(Organizacje te zajmują się wdrażaniem najnowocześniejszych technologii informatycznych dla administracji samorządowych. Internet, e-mail, telefonia komórkowa, przekazy satelitarne, automatyzacja obsługi obywateli w urzędzie).
W drugim tygodniu pobytu braliśmy udział w spotkaniach z władzami miasta Harrisburg, z przedstawicielami Pennsylva-nia League of Cities and Municipalities, oraz przebywaliśmy na terenie uniwersytetu Fredonia /Suny College/ i uniwersytetu w Bafallo.
Praktyczne spotkania z przedstawicielami miast i administracji samorządowej dały możliwość wymiany doświadczeń i próby innego spojrzenia na własne pomysły oraz wprowadzenie w Polsce nowych rozwiązań - badanie opinii publicznej, e-mail. Spotkania na uniwersytetach byty ciekawa formą poznania zasad organizacji lokalnych społeczności Amerykańskiej i roli wyższych uczelni w jej kształtowaniu.
Większość zdobytych doświadczeń w Stanach prowadzi do wniosku że mimo zasadniczych różnic pomiędzy naszymi krajami - wielkość, historia, organizacja kraju /federacja stanów/, jest wiele wspólnych celów łączących nasze kraje.
Cele te to budowa demokratycznego społeczeństwa, systemu gwarantującego wolność, rozwój gospodarczy, poszanowanie praw obywatelskich...itd
Można znaleźć podobieństwa w systemie administracji samorządowej - podobnie funkcjonuje samorząd terytorialny / Harrisburg/ oraz, podobnie działają organizacje samorządów lokalnych /NLC, NATT,/ prowadząc działalność szkoleniowa, informacyjna i lobbingowa.
Wszystkie spotkania były bardzo interesujące i o wysokim poziomie merytorycznym, dawały dokładny opis działalności w/w organizacji i problemów, które te organizacje rozwiązują. Spotkania - skłaniające do dyskusji i szukania analogi do sytuacji w Polsce oraz do poszukiwania rozwiązań stosowanych w Stanach Zjednoczonych a mogących znaleźć zastosowania w pracy organizacji samorządowych w Polsce.
Różnorodność form zarządzania i rozwiązań prawnych stosowanych przez administracje samorządową w Stanach Zjednoczonych - / różne sposoby wyłaniania burmistrza, różnorodność zadań wykonywanych przez samorządy amerykańskie, różnice w ustawodawstwie federalnym / inspirują do szerszego spojrzenia na naszą problematykę / prace/ i zachęca do szukania nowych rozwiązań organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych mogących skutecznie wpłynąć na funkcjonowanie FZiSGP.
Z dużym uznaniem należy podkreślić bardzo dobra organizacje pobytu przez firmę Mendez-England, która zapewniła perfekcyjne zrealizowanie programu, dobre hotele, transport oraz program turystyczny. Podkreślić należy gościnność gospodarzy oraz wszystkich odwiedzanych i spotykanych osób.
autor jest Dyrektorem Biura Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich /FZiSGP/