Przemówienie Przewodniczącego SGM K. Barczyka
admin 1996-01-30
Eminencjo Księże Kardynale,
Panie i Panowie Konsulowie Generalni,
Magnificencje Rektorzy Wyższych Uczelni
Szanowni Państwo,
W imieniu Stowarzyszenia Gmin Małopolski witam serdecznie na tradycyjnym Spotkaniu Noworocznym Samorządów Małopolski. Wszystkim serdecznie dziękuję za przybycie.
Sala Krakowskiego Magistratu gromadzi dzisiaj niezwyczajne grono - przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, Wojewodów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad Gmin, Marszałków Sejmików Samorządowych, działaczy samorządowych, ludzi aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym, społecznym i gospodarczym, na co dzień pracujących dla dobra Małopolski. Szczególnego charakteru temu spotkaniu nadaje obecność Małopolskiego Arcypasterza Księdza kardynała Franciszka Macharskiego.
Małopolska, która wcześniej niż inne ziemie przyjęła chrześcijaństwo, wcześniej włączyła się w rodzinę narodów europejskich. Tutaj podjęto jednoczenie rozbitej na dzielnice Polski, tutaj powstał najstarszy na wschód od Renu Uniwersytet Jagielloński, tu powstawały plany polityczne, które zaowocowały stworzeniem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Przez lata w Małopolsce rozwijało się polskie szkolnictwo, kultura, samorząd. Stąd, z krakowskich Oleandrów, wymaszerowała Pierwsza Kompania Kadrowa - pierwszy oddział wojska polskiego od czasów powstania styczniowego. Ziemia Małopolska zrodziła najwybitniejszego w dziejach Polaka - Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dzisiaj, u progu 1996 roku stają przed nami nowe wyzwania. Zgodnie z polską racją stanu Rzeczpospolita Polska zmierza do NATO i Unii Europejskiej - ich fundamentem od kilkudziesięciu lat jest wynikająca z nauki społecznej Kościoła zasada pomocniczości, przekładająca się na stanowczy postulat decentralizacji państwa. Stowarzyszenie Gmin Małopolski - przy Państwa udziale - pragnie działać w sposób godny historycznej odpowiedzialności.
Powinniśmy korzystać nie tylko z europejskich programów pomocowych w poszczególnych dziedzinach i o charakterze regionalnym ale i zachęcamy kapitał polski i zagraniczny do inwestowania na dużą skalę w Małopolsce.
Rok 1996 chcemy obchodzić z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Małopolski, jako rok Wyszehradzki, zacieśnienia współpracy między Polską, Czechami, Słowacją, Węgrami.
Kontynuować pragniemy - w perspektywie roku 1996 -inicjatywę powstałą w związku z ubiegłoroczną wizytą Ojca Świętego, myślę o spotkaniu młodzieży z Czech, Słowacji i Polski u zbiegu naszych wspólnych granic.
Dostrzegając szczególną rolę Małopolski pragniemy także w tym roku inspirować i koordynować współpracę między województwami, miastami, gminami, naszego regionu w szczególności leżących po obu stronach granicy: Krakowskiego, Tarnowskiego, Tarnobrzeskiego, Przemyskiego, Krośnieńskiego, Rzeszowskiego z województwami miastami i gminami na Ukrainie: Stanisławowskim, Lwowskim, Tarnopolskim. Istotnym warunkiem rozwoju Małopolski jest budowa autostrad biegnących z Północy na Południe Europy, ze Skandynawii do Rzymu i Aten, z Zachodu na Wschód, z Norymbergii i Drezna do Lwowa i Odessy.
Małopolska może spełnić rolę pośrednika między Wspólnotami Europejskimi i państwami Europy Środkowo - Wschodniej. Aby tak się stało winna intensywnie rozwijać się współpraca Gmin Małopolski z gminami Śląska.
Konkretnym działaniem Stowarzyszenia Gmin Małopolski stanowić będą I Małopolskie Targi Gmin, które planujemy na maj tego roku.
Pragniemy zrealizować wysuniętą kilka lat temu przez SGM inicjatywę zorganizowania XXI Zgromadzenia Gmin i Regionów Europy z udziałem 2000 burmistrzów.
Popieramy od dawna współuczestnicząc w pracach Komitetu Organizacyjnego, inicjatywę zorganizowania w Zakopanem i Małopolsce Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku.
Zapraszam do czynnego udziału w tych przedsięwzięciach -mogą się powieść tylko przy Państwa zaangażowaniu. Przed nami rok szczególnych wyzwań i szczególnych zadań, na ten rok proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń Wszystkiego Dobrego!
Eminencjo Księże Kardynale,
Ekscelencje,
Szanowni Państwo,
Pragnę w tej szczególnej chwili ogłosić uchwałę przyjętą w dniu dzisiejszym przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Małopolski, który postanowił: Jego Świątobliwość Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi H - Najwybitniejszemu w dziejach Polakowi, rodem Małopolaninowi, nadać pierwszy i jedyny Tytuł Honorowego Małopolanina!