Reforma funduszy Unii Europejskiej

admin 1997-12-31

Związek Miast Polskich na ostatnim zgromadzeniu ogólnym w Opolu poświęcił swoje obrady na zdefiniowanie najważniejszych zadań w nowej sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych. Związek Miast Polskich w związku z tym określił w swojej uchwale zestaw spraw o charakterze legislacyjnym, które wydają się nam się bardzo istotne. Postanowiliśmy przedłożyć to posłom i parlamentarzystom, mając w szczególności na uwadze to, że wielu z nich ma ogromne doświadczenie samorządowe. Zrozumienie potrzeb będzie tym bardziej tutaj dla nas ułatwione. Liczymy, że zestaw spraw legislacyjnych będzie podzielany również przez inne organizacje samorządowe w Polsce.

Chciałbym zwrócić uwagę na kilka z nich, które uważamy za ważne i na pewno przewijają się w państwa obradach. Po pierwsze za najistotniejszą sprawę uważamy kwestię dokończenia decentralizacji państwa, reformy państwa i wynikających z tego wszystkich konsekwencji. Łącznie z tym mówimy w ustawie o finansowaniu gmin i przyszłości powiatów. Zwracamy uwagę na konieczną potrzebę znowelizowania ustawy o zamówieniach publicznych, na potrzebę podjęcia prac nad wprowadzeniem podatku od wartości nieruchomości, nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, prosimy o przejrzenie jeszcze raz i dokonanie niezbędnych zmian w ustawie o gospodarce komunalnej. Mówimy o trudnej sytuacji osób bezdomnych.

Staraliśmy się wyrazić w naszej uchwale niezwykle ważną sprawę dla środowiska samorządowego, czyli jego obecność w składzie komisji trójstronnej. Samorządy są jednym z największych pracodawców w Polsce, niestety do tej pory odmawiano udziału samorządom w tejże komisji. Proponujemy, aby umożliwić samorządom, które zbudowały istotną część infrastruktury elektrycznej, gazowej i telekomunikacyjnej, udział w zamierzonej prywatyzacji. Zwracamy uwagę na konieczność zmodyfikowania ustawy o uwłaszczeniu użytkowników wieczystych. W naszej uchwale zwracamy się do wszystkich parlamentarzystów z prośbą o rozważenie możliwości stworzenia pewnej płaszczyzny wymiany poglądów i ustalania stanowisk o charakterze międzypartyjnym, czegoś w rodzaju forum samorządowego. Musi istnieć szansa wymiany poglądów i uzgodnienia stanowisk pomiędzy klubami.

Związek Miast Polskich jest członkiem organizacji Rad Regionu i Gmin Europy, zrzeszającej stowarzyszenia samorządowe z Unii i spoza Unii. Związek Miast Polskich jest w tej chwili jedynym formalnym członkiem tej organizacji z Polski, bo jako jedyny płaci składki. Organizacja ta ułatwia nam aktywny udział w procesie integracji europejskiej. Przyszłym przewodniczącym Rady Regionu i Gmin Europy za dwa tygodnie zapewne zostanie prezydent Francji.

Dwa miesiące temu organizacja sformułowała wnioski do Komisji Europejskiej, dotyczące reformy funduszy strukturalnych. Samorządy europejskie zwróciły uwagę na to, że trzeba uprościć fundusze strukturalne, funkcjonujące na terenie Unii. Część ich zmniejszyć, sprawić, aby zarządzanie nimi było przejrzyste oraz aby w zarządzaniu nimi brały aktywny udział władze lokalne i regionalne. Nasza organizacja zaproponowała Komisji Europejskiej stworzenie w poszczególnych krajach członkowskich zespołów złożonych z przedstawicieli władz rządowych, regionalnych oraz samorządowych, które odgrywałyby aktywną rolę w zarządzaniu funduszami strukturalnymi.

Jest to wniosek generalnych środowisk samorządowych Europy. Proszę zwrócić uwagę, jak bliscy jesteśmy temu poglądowi, ponieważ nasze uwagi, dotyczące aktywnego udziału w zarządzaniu funduszem PHARE od kilku lat są prezentowane na wszystkich zgromadzeniach samorządowych. Takie oczekiwania zostały złożone w postaci dokumentu w Komisji. Komisarz przyjął z dużym zainteresowaniem uwagi europejskiego środowiska samorządowego i zadeklarował, że Komisja dokładnie rozważy rzeczywistą realizację zasady partnerstwa, a więc aktywnego udziału władz lokalnych i regionalnych w dystrybucji funduszami od roku 1999-2006. Komisarz zapytał mnie jako przedstawiciela tej części Europy, czy jesteśmy świadomi tego, że musimy posiadać określoną sprawność administracyjną, aby fundusze w ogóle wykorzystać. Zdajemy sobie z tego sprawę i pracujemy nad tym, aby nasze umiejętności były na takim poziomie, na jakim oczekuje tego od nas Europa.

autor jest wiceprezesem Związku Miast Polskich i wiceprezydentem Rady Generalnej Gmin i Regionów Europy