Rozmowa z Gianfranco Martinim

admin 1996-12-31

Partnerstwo miast jest jak małżeństwo - rozmowa z Gianfranco Martinim, Sekretarzem Generalnym Rady Gmin i Regionów Europy

Jak ocenia Pan rolę jaką Kraków odgrywa i odgrywać może w Europie Centralnej i w ogóle w Europie?

To bardzo trudne pytanie. Jestem w Krakowie po raz pierwszy. Niewątpliwie jestem pod urokiem piękna waszego miasta i jego historii. Jednakowoż muszę szczerze wyznać, że nie potrafię określić roli Krakowa w tak szerokiej perspektywie. Łatwiej byłoby mówić generalnie o roli Polski w tym regionie i na kontynencie europejskim. Zarówno Kraków jak i cata Polska wciąż mogą odgrywać wiodącą rolę w procesie integracji Europy Środkowej ze Wspólnotą Europejską. Kładziemy duży nacisk na to aby Wspólnota Europejska coraz szerzej otwierała drzwi dla krajów waszego regionu.

Jakie są perspektywy współpracy pomiędzy gminami i regionami Włoch i Polski?

Jestem odpowiedzialny za partnerstwo miast w całej Europie. Obecnie jesteśmy w trakcie nawiązywania i poszerzania współpracy pomiędzy miastami polskimi i włoskimi. Nie jest to łatwe zarówno z powodu dość dużego dystansu geograficznego jak i z powodu różnic językowych. Jesteśmy jednak zdecydowani aby dążyć do wyraźnego rozszerzenia współpracy.

Dlatego też chcemy pomagać miastom polskim i włoskim w znajdowaniu odpowiednich partnerów. Muszą to być miasta o podobnych rozmiarach i o podobnym potencjale.

To znaczy, że dobór miast partnerskich nie może być przypadkowy...

Naturalnie, że nie. Partnerstwo miast jest jak małżeństwo. Miasta-partnerzy muszą mieć ze sobą wiele wspólnego. Dlatego bardzo liczymy na to, że Stowarzyszenie Gmin Małopolski będzie nam przekazywać informacje o poszczególnych miastach waszego regionu zainteresowanych partnerstwem. Istotne tu będą wiadomości o ich charakterze, liczbie mieszkańców, o rodzajach szkół, o uniwersytetach, o kulturze, itd. Wtedy będziemy wyszukiwać dla tych miast odpowiednich partnerów we Włoszech i pośredniczyć w nawiązaniu współpracy. To oczywiście nie oznacza, że dotychczas nie było żadnych kontaktów. Wiem, że na przykład Kraków rozwija bardzo ożywioną współpracę z Florencją. Trudno mi jednak stwierdzić czy można tutaj mówić o istnieniu oficjalnego partnerstwa miast. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że Wspólnota Europejska przeznacza znaczące fundusze na współpracę regionów. Zaangażowane w partnerstwo miasta Wspólnoty mają prawo prosić Brukselę o pomoc finansową dla ich partnerów z Polski nawet jeżeli nie jest ona jeszcze członkiem Wspólnoty Europejskiej. Zresztą jest już pewien dorobek zaangażowania polskich miast w tego rodzaju współpracę. 19 października br. we włoskim mieście Senigallia odbyła się ceremonia wręczenia specjalnego odznaczenia "Złotej Gwiazdy", przyznawanej miastom wyróżniającym się we współpracy w ramach partnerstwa. Wiem, że wśród miast wyróżnionych ostatnio "Złotą Gwiazdą" były również dwa polskie. Ponadto nie wszyscy wiedzą, że jednym z wiceprzewodniczących Zgromadzenia Rady Gmin i Regionów Europy jest Polak - Jan Olbrycht, burmistrz Cieszyna.

Jaka jest Pańska opinia na temat wysuniętej przez SGM idei organizacji XXII Generalnego Zgromadzenia Rady Gmin i Regionów Europy w Krakowie?

Czeka nas dopiero XXI Zgromadzenie Generalne RGRE w fińskim mieście Oulu w 1999 roku. XXII Zgromadzenie Generalne odbędzie się dopiero w roku 2002. Jest jeszcze dużo czasu. Natomiast już dzisiaj można powiedzieć, że wszystko będzie zależało od waszej oferty. Decydujące znaczenie będzie miało to jakie zaproponujecie warunki. Wiele zależy od możliwości zapewnienia odpowiedniego zaplecza i obsługi Zgromadzenia. Oczywiście nie mamy nic przeciwko temu aby wybrany został właśnie Kraków. Ale decyzja podjęta zostanie dopiero w przyszłości. Osobiście uważam, że miejscem XXII Zgromadzenia Generalnego RGRE na pewno powinien być jeden z krajów Europy Środkowej.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Maciej Korkuć

***********

"Rada Gmin i Regionów Europy jest Stowarzyszeniem Stowarzyszeń samorządowych z całej Europy. Składa się z sekcji krajowych, jest częścią Światowej Organizacji Samorządu Terytorialnego. Rada reprezentuje interesy samorządu na terenie całej Europy - dba o jego miejsce w strukturze władzy, o sprzyjające lokalnym inicjatywom prawodawstwo, o odpowiedni udział w funduszach. Stara się w sprawach dotyczących samorządu wpływać na decyzje tak ważnych organów jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy. Administruje kilkoma funduszami pomocniczymi, prowadzi wymianę doświadczeń i myśli".

(na podstawie wywiadu dr Jana Olbrychta, burmistrza Cieszyna, Wiceprezesa Związku Miast Polskich, Wiceprzewodniczącego Rady Gmin i Regionów Europy)