Więzi współpracy

admin 1995-10-31

W ostatnich miesiącach współpraca między Przemysłowo-Handlowa Krakowską Izbą Budowlaną a Stowarzyszeniem Gmin Małopolski staje się coraz bardziej intensywna. Dobrze się stało, że znaleźliśmy wspólne płaszczyzny działania - teren gmin Małopolski już od dawna był bowiem w kręgu zainteresowań naszej Izby.

Wprowadzone od l stycznia 1995 r. nowe "Prawo budowlane" oraz wcześniejsza ustawa "O planowaniu przestrzennym" narzucają urzędom gmin nowe obowiązki. Interesanci, mieszkańcy wszystkich gmin Małopolski, doświadczają w praktyce (podczas realizacji budów lub remontów) skutków pracy inspektorów nadzoru budowlanego. Oba akty prawne są skomplikowane, a ich interpretacja wymaga dobrej znajomości zagadnienia. Dlatego też P-H Krakowska Izba Budowlana zwróciła się do gmin naszego regionu z propozycją organizacji szkoleń lub seminariów, obejmujących praktykę stosowania przepisów nowego Prawa budowlanego z zakresu procesu inwestycyjnego. Drugą propozycją Izby, wystosowaną do urzędów gmin, jest rejestrowanie przez Izbę wszelkiego rodzaju uwag i zastrzeżeń dotyczących procedury administracyjnej związanej z wydawaniem zezwoleń na budowę.

Licząc na współpracę z SGM w tym zakresie myślę, że warto Czytelnikom "Wspólnoty Małopolskiej" przybliżyć cele działania Przemysłowo-Handlowej Krakowskiej Izby Budowlanej.

Początki Izby sięgają 1891 r. W 1948 r. zaprzestała ona swej działalności (ówczesnym władzom nie była na rękę), a reaktywowano ją w 1991 r. Dzisiaj jest w niej zarejestrowanych kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych, których działalność związana jest z szeroko pojętym budownictwem. Do Izby należą zarówno potężne przedsiębiorstwa budowlane, zatrudniające setki pracowników jak i małe, rodzinne firmy o kilkuosobowej załodze. Członkami Izby są firmy zajmujące się produkcją i obrotem materiałami budowlanymi, firmy projektowe, przedsiębiorstwa budowlane oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Działamy głównie na terenie województwa krakowskiego, ściśle współpracując z organizacjami promującymi rozwój regionu oraz z izbami branżowymi z terenu całego kraju.

Celem działania Krakowskiej Izby Budowlanej, będącej członkiem Komitetu Budownictwa przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest:

- informowanie o funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych oraz wyrażanie opinii o stanie rozwoju gospodarczego na obszarze działania Izby;
- tworzenie warunków rozwoju życia gospodarczego;
- wspieranie inicjatyw gospodarczych;
- kształtowanie i upowszechnianie etyki w działalności gospodarczej;
- wyrażanie opinii o projektach rozwiązań systemowych w gospodarce;
- organizowanie i stwarzanie warunków do rozstrzygania spraw w drodze postępowania pojednawczego i polubownego;
- działanie na rzecz kształcenia i doskonalenia zawodowego;
- dokonywanie ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej;
- udzielanie pomocy prawno-organizacyjnej zrzeszonym podmiotom gospodarczym;
- przyznawanie, wspólnie z PZITB, rekomendacji przedsiębiorstwom budowlanym, instytucjom, firmom i spółkom.

Przemysłowo-Handlowa Krakowska Izba Budowlana prowadzi również działalność szkoleniowo-informacyjną dla instytucji w niej zrzeszonych oraz specjalistyczne, ogólnodostępne szkolenia. Aktualnie zakres tych szkoleń obejmuje takie problemy jak prawo (budowlane i podatkowe) oraz tematy przydatne osobom fizycznym, pragnącym podjąć samodzielną działalność gospodarczą. Już niedługo rozpocznie działalność nowo , tworzony Klub Małych Firm Małopolski, który będzie zrzeszał kilkuosobowe firmy, rozpoczynające działalność i szukające kontaktów z innymi firmami nadającymi się do współpracy i ewentualnej koprodukcji.

Poprzez własny bank informacji staramy się pomóc inwestorom w poszukiwaniu producentów materiałów budowlanych i wykonawców specjalistycznych robót w całej Polsce. Myślę, że warto tu wspomnieć o nawiązaniu współpracy z podobnymi bankami informacji posiadającymi oferty z całego świata, a materiały uzyskiwane od nich przekazujemy swoim członkom do wykorzystania.

Jak już wspomniałem, staramy się pomagać służbom gminnym organizując spotkania architektów i pracowników nadzoru inwestycyjnego ze specjalista mi z Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Obecnie spotkania te poświęcone są przetargom, nowym technologiom i technikom budowlanym, ocieplaniu starych budynków, nowym technikom grzewczym, kanalizacji wsi oraz utylizacji ścieków i prawu budowlanemu.

Być może nie do wszystkich gmin Małopolski dotarta informacja o działalności Izby i coraz mocniej zawiązującej się współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Małopolski, dlatego też podaję dokładny adres P-H Krakowskiej Izby Budowlanej: 31-159 Kraków, al. Słowackiego 39, tel./fax (0-12) 34-40-76.

Szef Biura Prasowego P-H KIB
Wacław Drohobycki

**********

Propozycje dla gmin

W ramach współpracy z Przemysłowo-Handlową Krakowską Izbą Budowlaną Stowarzyszenie Gmin Małopolski uczestniczy w zbieraniu ankiet rozesłanych do gmin, a dotyczących efektów wprowadzenia nowego "Prawa budowlanego". Ankiety te mają pomóc P-H KIB w analizie i ostatecznym opracowaniu jej wyników, zaś efektem końcowym będzie seminarium i specjalne opracowanie na temat aplikacji nowego "Prawa budowlanego". Odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie przysłało do zamknięcia tego numeru "Wspólnoty Małopolskiej" kilka gmin.
W ankiecie adresowanej do gmin zapytano m.in. o średnią długość okresu oczekiwania od złożenia wniosku na budowę do momentu otrzymania zezwolenia na realizację oraz o ilość złożonych wniosków o zezwolenia na budowę i ilość wydanych przez urzędy gminne zezwoleń na budowę po wejściu w życie nowego Prawa budowlanego.
Przemysłowo-Handlową Krakowska Izba Budowlana wystąpiła także z ofertą przeprowadzenia dla pracowników gmin-członków SGM seminariów, szkoleń oraz spotkań instruktażowych, ujmujących praktykę stosowania i uogólnienia przepisów nowego prawa budowlanego z zakresu procesu inwestycyjnego. Jak zaznaczyliśmy w rozesłanych do wszystkich gmin materiałach, P-H KIB zaoferowała przeprowadzenie tych zajęć po kosztach własnych (honorarium i zwrot kosztów przejazdu prelegenta). Wśród ustaw i przepisów, jakie prezes P-H KIB Bogdan Podermański uznał za celowe objąć tematyką ewentualnych zajęć znalazły się prawa: budowlane, o badaniach i certyfikacji, o normalizacji oraz o zamówieniach publicznych.