Prasa - szczegóły

2012-02-20

Zdaniem prawników wojewody, 18 dzielnic wykonuje swoje zadania, takie jak remonty dróg i szkół, bez podstawy prawnej. Zabrakło zarządzeń prezydenta.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w statucie dzielnicy powinno zostać określone, jaki jest zakres zadań przekazywanych tej jednostce przez gminę. W 2002 roku Rada Miasta określiła, czym mają zajmować się dzielnice. Ich zdania to: remonty szkół, przedszkoli i żłobków, naprawy dróg, chodników i oświetlenia, modernizacja ogródków jordanowskich, tworzenie zieleńców i skwerów wraz z małą architekturą, budowa i modernizacja ulic lokalnych wraz z oświetleniem, dofinansowanie lokalnych wydarzeń kulturalnych, realizowanie programu "Bezpieczny Kraków".

Prezydent Krakowa został zobowiązany do ustalenia poszczególnych procedur planowania, realizacji oraz kontroli zadań powierzonych każdej dzielnicy. Aby dzielnice Krakowa mogły realizować zadania powierzone na jakiejś podstawie prawnej, prezydent miasta powinien wydać oddzielne zarządzenia dla każdej z nich. Jednak do dzisiaj tego nie zrobił. W dodatku dzielnice realizują zadania, które formalnie nie zostały im powierzone przez prezydenta - związane z osobami niepełnosprawnymi oraz infrastrukturą osiedlową i szkolną (boiska).

Fakt, że dzielnice działają bez podstaw prawnych realizując zadania powierzone im przez gminę zauważył jeden z byłych radnych dzielnicowych. Potwierdza to Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego i Kontroli małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Czy to oznacza, że przez kilka lat dzielnice nielegalnie wydawały pieniądze przekazane im z budżetu miasta? - To jest sprawa porządkowa, ale powinna zostać załatwiona - mówi Mirosław Chrapusta.

Gmina odpowiadała, że dzielnica posiada pewien stopień samodzielności w realizacji zadań powierzonych jej przez miasto. Poza tym prezydent, mimo tego, że nie wydał oddzielnych zarządzeń dla każdej z dzielnicy, to szczegółowo określił sposób realizacji poszczególnych zadań dzielnic.

Urząd Wojewódzki zwrócił się do prezydenta o naprawienie tego "uchybienia przepisom prawa" i prawidłowe powierzenie dzielnicom wykonywania przez nie zadań.

Agnieszka Maj