2011-03-18
W tym roku za 500 tys. zł wykonane zostaną audyty energetyczne budynków szkolnych, które określą co trzeba zrobić i za jaką kwotę, aby obniżyły się koszty ogrzewania budynków.
- Kwota 500 tys. zl starczy na wykonanie audytów dla kilkudziesięciu placówek - mówi Beata Tracka-Samborska, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Pieniądze na audyty znalazły się w poprawce PO do tegorocznego budżetu miasta.
- Chciałbym, aby w przyszłym roku ruszyła termomodernizacja budynków szkolnych. To nie tylko zysk w postaci oszczędności na zużyciu energii, ale także remont elewacji. Obecnie nasze szkoły w porównaniu do szkól małych gmin straszą wyglądem - mówi radny PO Dominik Jaśkowiec.
Na termomodernizację budynków publicznych można uzyskać dotacje m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także z funduszy UE. Miasto dostałoby zwrot około 25-30 proc. kosztów. - Za pieniądze gminy i dotacje rocznie można by zmodernizować kilkanaście obiektów szkolnych - mówi Dominik Jaśkowiec.
W ramach termomodernizacji przeprowadzone może być wymiana instalacji centralnego ogrzewania wykonane docieplenie budynków oraz wymiana drzwi i okien. Szacuje się, że dzięki temu wydatki na ogrzewanie budynków zmalałyby o jedną trzecią.
Kilka lat temu miasto przeprowadziło termomodernizację 30 szkół średnich za pieniądze z Banku Światowego. Koszty ogrzewania zmalały o ok. 30 proc. Teraz remonty mają być przeprowadzone w szkołach podstawowych i gimnazjach. - Kiedy skończyła się możliwość zdobywania na ten cel pieniędzy z Banku Światowego, miasto wstrzymało kolejne remonty termomodernizacyjne w szkołach - mówi Beata Tracka-Samborska.
W wielu szkołach część prac termomodernizacyjnych została już wykonana za pieniądze dzielnic. - W Dzielnicy III Prądnik Czerwony wszystkie szkoły mają wymienione okna za pieniądze dzielnicy - mówi Dominik Jaśkowiec.
Podobnie jest w innych dzielnicach. Większość pieniędzy zarezerwowanych na remonty w szkołach radni przeznaczali na wymianę nieszczelnych okien. Koszty ocieplenia budynków przewyższają jednak możliwości budżetów dzielnic.
AM