Aktualności

31 gru

Nowe wyzwanie w ruchu regionalnym

admin 1996-12-31

Ruch regionalny wspierają oraz koordynują różne stowarzyszenia regionalne oraz instytucje o zadaniach kulturowych, naukowych i oświatowych. Posiada sprawdzone w regionalnym procesie historycznym formy i metody działania, które zachowały swoje wartości inspirujące. Słabością obecnych stowarzyszeń regionalnych jest mały udział młodzieży.

Więcej
31 gru

W duchu tolerancji

admin 1996-12-31

Kościół Żegociński obchodzi w bieżącym roku setną rocznicę wybudowania i poświęcenia świątyni parafialnej. Powyższy fakt był tematem uroczystości, w czasie których został podkreślony znaczący wpływ kościoła na życie społeczne, oświatowe, kulturalne i gospodarcze naszej gminy. W przeszło siedmiowiekowej historii kościół żegociński wpływał na przemiany cywilizacyjne będąc ich współtwórcą.

Więcej
31 gru

Małopolski Program Rozwoju MAŁOPOLSKA 2000

admin 1996-12-31

Stowarzyszenie Gmin Małopolski zainicjowało i prowadzi przygotowania do opracowania Małopolskiego Programu Rozwoju - Małopolska 2000. W ramach prac nad Programem Małopolska 2000 Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy nastawione na kształtowanie polityki regionalnej dającej szansę rozwoju gminom, przedsiębiorstwom i mieszkańcom Małopolski - jego istotną częścią jest Forum Gospodarcze - Małopolska 2000.

Więcej
31 gru

Infrastruktura transportowa i celna Małopolski

admin 1996-12-31

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zarówno transportowej jak i celnej jest według Stowarzyszenia Gmin Małopolski warunkiem sine qua non pomyślności dalszego rozwoju Małopolski i zwiększania jej potencjału gospodarczego.

Więcej
31 gru

Prawybory w Bochni

admin 1996-12-31

Z inicjatywy Forum Polityków Krakowskich i Stowarzyszenia Gmin Małopolski postanowiono zorganizować i przeprowadzić w Małopolsce prawybory do Sejmu RP. Nasz region od lat popiera kandydatów na posłów i na prezydenta wywodzących się z organizacji solidarnościowych i niepodległościowych.

Więcej
31 gru

Olimpiada Zakopane 2006

admin 1996-12-31

Mija rok od czasu gdy 4 grudnia 1995 roku w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Krakowie został złożony wniosek o nadanie numeru statystycznego Związkowi Międzygminnemu, który tworzą gminy Kraków, Zakopane, Nowy Targ, Szczyrk, Kościelisko i Poronin. Pełna nazwa stowarzyszenia to "ZIMOWA OLIMPIADA 2006"

Więcej
31 gru

Gorzki bilans

admin 1996-12-31

Chociaż mijająca właśnie rocznica odbudowy samorządu nie jest okrągła, a sytuacja nie skłania do hucznego świętowania, Stowarzyszenie Gmin Małopolskich właśnie w tym dniu postanowiło zorganizować swoje Walne Zebranie Delegatów.

Więcej
31 gru

Adres Samorządów Małopolski

admin 1996-12-31

Adres Samorządów Małopolski do Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II na uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Małopolanina.

Więcej
31 gru

52 rocznica turzańskich zbrodni

admin 1996-12-31

Maj 1990. Jeden z krakowskich specjalistów stoi w prawie dwumetrowym wykopie. Rękami w gumowych rękawicach ochronnych ostrożnie wycina z grząskiego błota sczerniałe kości - Nie ma się czemu przyglądać - mówi zirytowany zachowaniem zaciekawionej gromadki gapiów - po prostu przyjaźń polsko-radziecka wychodzi z ziemi.

Więcej
31 maj

Czy życie człowieka zalezy od numeru domu?

admin 1996-05-31

Jest piątek, 2 lutego, godz. 0.50. Ostry dzwonek telefonu alarmowego budzi z zamyślenia dyspozytorkę pogotowia ratunkowego. W telefonicznej słuchawce słychać roztrzęsiony głos: "Proszę szybko przyjechać do mojego syna, choruje na zapalenie krtani, obudził się i nie może oddychać... "

Więcej
31 maj

Nieustające wybory

admin 1996-05-31

O gminie Biskupice co jakiś czas głośno w prasie regionalnej. Dzieje się tak za sprawą samorządu tj. Rady Gminy Biskupice. Po drugich wyborach samorządowych w 1994 roku przez długi czas nie mogli radni wybrać wójta...

Więcej
31 maj

Honory dla majora Zapory

admin 1996-05-31

Rodzina "cichociemnego" mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory" zwróciła się do Zarządu Miasta Tarnobrzega o przyznanie mu pośmiertnie Orderu Cnoty Obywatelskiej. W związku z wnioskiem radni powołali już Kapitułę Orderu a na kwietniowej sesji zagłosują w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, iż podczas uroczystej sesji 28 maja br. mjr "Zapora" będzie pierwszym kawalerem tego miejskiego odznaczenie, które ustanowiono już 23 maja 1993 roku.

Więcej
31 maj

Małopolska Giełda Rolnicza MAGRO

admin 1996-05-31

Rok 1995 uwieńczony został podpisaniem aktów prawnych powołujących do życia giełdę rolniczą "MAGRO". Rozmawiamy z jej prezesem. Panem dr inż. Władysławem Włodarczykiem.

Więcej
31 maj

Polacy i Czesi - drogi porozumienia

admin 1996-05-31

W stereotypie, historia Śląska Cieszyńskiego, to wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat - zbrojne konflikty z Czechami w sporze o terytorium. Dla nas mieszkańców tego terytorium ważna jest nie tylko ta odległa przeszłość.

Więcej
31 maj

Po poradę bez koperty

admin 1996-05-31

Tylko pozazdrościć można mieszkańcom Stróży, którzy od kwietnia br. stali się pacjentami nowej w Polsce i pierwszej w województwie krakowskim instytucji lekarza rodzinnego. Za naszym pośrednictwem przekazuje swym przyszłym pacjentom pan Paweł Kula przed objęciem nowej placówki leczniczej.

Więcej
31 maj

Gmina gminie równa

admin 1996-05-31

VI Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Gmin Małopolski. Kopalnia Soli w Bochni 21 X 1995 roku - relacja.

Więcej
31 maj

Po stu pięćdziesięciu latach

admin 1996-05-31

"Historia jest nauczycielką życia" - ta stara, łacińska maksyma przewijała się podczas konferencji, jaka zorganizowana została przez Stowarzyszenie Gmin Małopolski w dniu 27 lutego. Termin nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia mijała 150 rocznica owej nieszczęsnej procesji, która miała w intencji jej organizatorów odciągnąć chłopów galicyjskich od rabacji a zakończyła się pogromem krakowskich patriotów.

Więcej
31 maj

Świątnicki wójt

admin 1996-05-31

"Wolałbym mówić o problemach gminy, niż o swojej osobie" - mówi Jerzy Leszek Batko, wójt podkrakowskich Świątnik Górnych, pytany o szczegóły swej biografii. Trudno byłoby zrozumieć prędko postępującą modernizację wsi wchodzących w skład gminy świątnickiej, bez bliższego przyjrzenia się człowiekowi, który się do tego głównie przyczynił.

Więcej
31 maj

Rada Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polski

admin 1996-05-31

W dniu 18 maja br. w Poznaniu odbyło się pierwsze konstytucyjne posiedzenie Rady Federacji Związków i Stowarzyszeń Gmin Polskich - zarazem organizatora IX Ogólnopolskiej Konferencji z udziałem kilkuset Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.

Więcej
31 maj

Rola samorządu terytorialnego

admin 1996-05-31

Mimo, że w Polsce pogłębia się zainteresowanie polityką regionalną to istnieje pewien niedostatek w metodach planowania i polityki przestrzennej oraz w relacjach między rozwojem lokalnym i regionalnym. Opracowanie Małopolskiego Programu Rozwoju Wsi i Rolnictwa z inicjatywy Wojewody Tarnowskiego stanowi jakby wypełnienie luki w planowaniu polityki przestrzennej.

Więcej
31 maj

Powstanie Kopiec Dąbrowskiego

admin 1996-05-31

W Pierzchowcu koło Gdowa, gdzie urodził się gen. Jan Henryk Dąbrowski, zostanie usypany kopiec upamiętniający twórcę Legionów Polskich we Włoszech. Inicjator budowy. Oddział Małopolski Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, pragnie w ten sposób uczcić przyszłoroczne obchody 200 rocznicy powstania hymnu narodowego.

Więcej
31 maj

Zdrojowiska galicyjskie w XIX wieku

admin 1996-05-31

Mimo znacznych wysiłków państwowej Służby Ochrony Zabytków województw południowo - wschodnich oraz władz samorządowych niektórych gmin uzdrowiskowych tego regionu, stan zabytkowej, drewnianej architektury w historycznych zdrojowiskach Małopolski ulega ciągłemu pogorszeniu.

Więcej
31 paź

Słowacja - sąsiad nieznany

admin 1995-10-31

Słowacja jest naturalnym partnerem gospodarczym zwłaszcza dla Małopolski, z której szybciej można dojechać do Koszyc czy Bratysławy niż do wielu miast Pomorza i Mazur.

Więcej
31 paź

Co w uchwałach piszczy

admin 1995-10-31

Biuro Prawne Wojewody to miejsce, do którego trafiają wszystkie dokumenty oficjalne wychodzące z urzędu wojewódzkiego, ale gros spraw stanowi wydawanie opinii prawnych dla wojewody i poszczególnych wydziałów. Każdego roku do Biura Prawnego Wojewody Krakowskiego trafia także kilka tysięcy uchwał rad gmin.

Więcej
31 paź

Komu władza, pieniądze i kopoty?

admin 1995-10-31

W pierwszej połowie tego roku na zlecenie Fundacji Inicjatyw Spoleczno-Ekonomicznych Ośrodek Badania Opinii Publicznej zapytał ponad tysiącosobową grupę Polaków o opinię na temat zmian w kompetencjach władzy rządowej i samorządowej. Sondowano również stosunek obywateli do samorządu oraz ich opinię na temat programu pilotażowego.

Więcej
31 paź

Najpierw wiedza, później inwestycje

admin 1995-10-31

Małopolska jest regionem, który skutki nieprzemyślanej industrializacji odczuwa do dzisiaj. Jej zachodnią część zanieczyszczają pyły i gazy z Górnego Śląska i czeskiego Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego oraz z zakładów Krakowa.

Więcej
31 paź

Rabie na ratunek

admin 1995-10-31

Gminy Dorzecza Górnej Raby i Krakowa pragną powstrzymać degradacja wód Zlewni Raby oraz poprawić ich jakość w celu zagwarantowania w przyszłości zaopatrzenia swych mieszkańców w wodę.

Więcej
31 paź

Małopolska w przekroju - Rzepiennik Strzyżewski

admin 1995-10-31

Wzdłuż krętej, malowniczej drogi z Gromnika do Biecza rozciągają się cztery wsie noszące nazwę Rzepiennik. Trzy z nich (Strzyżewski, Biskupi i Suchy) należą do gminy Rzepiennik Strzyżewski, która, choć nie należy do najludniejszych i największych w Tarnowskiem.

Więcej
31 paź

Małopolska w przekroju - Koniusza

admin 1995-10-31

Koniusza jest gminą leżącą na północnych krańcach województwa krakowskiego. 29 wsi rozciągających się na pofałdowanym terenie Wyżyny Śląsko-Krakowskiej zamieszkuje 8,7 tys. mieszkańców.

Więcej
31 paź

Małopolska w przekroju - Skała

admin 1995-10-31

We wrześniu odbyły się, po raz pierwszy w historii miasta, Dni Skały. W przyszłości mają się stać imprezą, która ma pomóc w wypromowaniu atrakcyjnych krajobrazowe miasta i gminy. 20 proc. powierzchni gminy zajmuje Ojcowski Park Narodowy, a jedną trzecią Jurajskie Parki Krajobrazowe.

Więcej
31 paź

Renesans obligacji komunalnych?

admin 1995-10-31

Od powodzenia przygotowywanych obecnie emisji obligacji zależy, czy w Polsce - wzorem krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej - powstanie rynek obligacji z prawdziwego zdarzenia z jego istotnym elementem - obligacjami municypalnymi.

Więcej
31 paź

Gminy w eterze

admin 1995-10-31

Wśród 118 lokalnych radiostacji, które dostały koncesję na nadawanie programów są też rozgłośnie z Małopolski, m.in. samorządowe radio "Łan" z Proszowic oraz finansowane przez Fundację Rozwoju Kultury Ziemi Gdowskiej radio "Blue" z Gdowa. Wybrały one inną drogę rozwoju, różne są ich zainteresowania muzyczne i metody pracy.

Więcej
31 paź

Majstrowanie przy podatkach

admin 1995-10-31

Od początku reformy naszej gospodarki i dostosowywania jej do reguł rynkowych najwięcej emocji budzą podatki, a dokładniej ich wysokość i redystrybucja. Nikt z nas, co naturalne, nie lubi, gdy zabiera mu się część wypracowanych dochodów, wiele osób jednak nadal myśli kategoriami poprzedniej epoki i oczekuje, że państwo powinno mu coś dać lub zapewnić.

Więcej
31 paź

Samorządowy prąd

admin 1995-10-31

Od ponad czterech lat trwają prace nad nową ustawą Prawo energetyczne. Jej projekt jest wielokrotnie zmieniany i poprawiany. Niestety, kolejne rządowe wersje są dla gmin bardzo niekorzystne, mimo, że już w 1990 r. ustawowo nałożono na nie obowiązek zaopatrzenia wspólnot lokalnych w energię. W tej sytuacji władze lokalne próbują przygotować własne rozwiązania.

Więcej
31 paź

Więzi współpracy

admin 1995-10-31

W ostatnich miesiącach współpraca między Przemysłowo-Handlowa Krakowską Izbą Budowlaną a Stowarzyszeniem Gmin Małopolski staje się coraz bardziej intensywna.

Więcej
31 paź

Pomagamy założyć firmę

admin 1995-10-31

Ponad połowę produktu krajowego brutto w Polsce wytwarza już sektor prywatny. Dzięki prywatnym przedsiębiorstwom bezrobocie w naszym kraju - mimo zwolnień pracowników z państwowych zakładów pracy - utrzymuje się niestety ciągle na wysokim, ale już nie rosnącym poziomie.

Więcej
31 paź

O gospodarczy rozwój Małopolski

admin 1995-10-31

Małopolska jest regionem dużych kontrastów. Są w nim gminy bogate, dynamicznie i szybko rozwijające się. Są i gminy biedne, nie widzące dla siebie szans i możliwości rozwoju.

Więcej
31 paź

Zaproszenie dla Ojca Świętego

admin 1995-10-31

Przedstawiciele gmin tworzących Stowarzyszenie Gmin Małopolski licznie przybyli na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który 22 czerwca odwiedził Podbeskidzie. Do Skoczowa, gdzie odbywały się główne uroczystości, zjechali prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni.

Więcej
31 paź

Małopolskie Targi Gmin - MTG 96

admin 1995-10-31

W mapę targowych imprez Małopolski na stałe już wpisały się tereny wystawiennicze Międzynarodowego Centrum Targowego Cracow Expo Center z pawilonami przy ul. Nowohuckiej w Krakowie, w których często organizowane są branżowe targi z udziałem firm krajowych i zagranicznych.

Więcej
31 paź

Szlakiem Kadrówki

admin 1994-10-31

Tegoroczny XXIX Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywa się w 80 rocznicę "Marszu ku wolności". 6 sierpnia 1914 roku z rozkazu Józefa Piłsudskiego, Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, z krakowskich Oleandrów wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa strzelców na teren Królestwa Polskiego. Liczyła około 160 osób.

Więcej
31 paź

Zachować dla przyszłych pokoleń

admin 1994-10-31

Wszystkich wydawców w naszym kraju dotyczy obowiązek oddawania do wybranych bibliotek kilku egzemplarzy swoich publikacji. Od realizacji tego obowiązku zależy czy obraz dzisiejszej Polski, utrwalony w publikacjach, pozostanie dla następnych pokoleń Polaków.

Więcej

rekordów: 261, na stronach: 6